پرینت مطلب

غذاهای که نمی دانستید برای پوست مضرر هستند.

  یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398

من همیشه می گویم "پوست صاف، آینه بدن شما"است، زیرا گاهی اوقات پوست می تواند منعکس کننده مستقیم سلامت اندام های داخلی شما باشد، به ویژه کبد و دستگاه گوارش شما.

بدن شما همیشه سخت تلاش میکند تا سموم را از بین ببرد، وقتی که کبد شما برای  تصفیه کافی نباشد، سموم می توانند از طریق سایر اعضای بدن مانند پوست شما، که به عنوان "پشتیبان" برای کبد شما عمل می کنند، عمل کند. هنگامی که سموم از طریق پوست خارج می شوند، ممکن است باعث ایجاد خارش، جوش، سیاه و سفید و سایر مشکلات پوستی شوند.

 

هر غذای که می خورید، بالقوه برای بهبود و یا آسیب به پوست شما است. به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین های آنتی اکسیدان در تولید کلاژن (پروتئینی که پوست را صاف و نرم می کند) کمک می کند و ممکن است به طور طبیعی کبد را سم زدایی کند  و از بروز جوش بر روی پوست جلوگیری کند.از سوی دیگر، شکر تصفیه شده، با عبور کلاژن از دیگر فیبرهای کلاژن با استفاده از فرآیندی به نام گلیسیری (قندی شدن) مولکولهایی که تشکیل میشود را شکست میدهد و باعث پیری پوست میشود.

غذاهای که به پوست شما اسیب میرساند در زیر بخوانید

کربوهیدرات های تصفیه شده :

کربوهیدرات های تصفیه شده باکتری های سالم شما را از بین می برند: کربوهیدرات های تصفیه شده دارای ارزش غذایی کمی هستند، اما آنها باکتری های مضرر در روده شما را تغذیه می کنند. قند به عنوان یک غذا برای باکتری های مضررعمل می کند ، که به آن فرصتی برای از بین بردن باکتری های خوب میدهد. رشد بیش از حد باکتری های بد با برخی از شرایط گوارشی مرتبط است.خوردن غذاهای پروبیوتیک مانند کلم و مکمل پروبیوتیک به افزایش باکتری های مفید کمک می کنند.

  • کربوهیدرات های تصفیه شده باعث افزایش تولید چربی در پوست شما میشود: شکر تصفیه شده باعث میشود بدن شما چربی بیشترتولید کند و منافذ شما را مسدود کند که به نظر می رسد باکتری های سالم روده شما کافی نباشد.
    هنگامی که شما شکر تصفیه شده می خورید، بدن شما انسولین را آزاد می کند که قند خون را تنظیم کند. در حال حاضر، از آنجا که هضم شکر تصفیه شده به سرعت انجام می شود، بدن شما باید مقادیر زیادی انسولین را آزاد کند تا قند به سلول ها منتقل کند.
    تحقیقات نشان می دهد که انسولین می تواند سبوم (چربی) تولید کند، که باعث مسدود شدن منافذ و انواع  مختلف  جوش، سفید و سیاه میشود.
  • کربن تصفیه شده، سن پوست شما را بالا میبرد: شکر فرآوری شده ، با ایجاد مولکول هایی به نام "AGE " (محصولات پیشرفته گلیساسیون)، به معنای واقعی کلمه سن پوست شما را بالا میبرد. این فرآیند به عنوان گلیسیری شناخته می شود، که یکی از عوامل مهم در پیری زودرس است.

چه چیزی را جایگزین شکر کنیم!؟

شیرین کننده های طبیعی مانند عسل، شربت افرا، سس سیب و شهد نارگیل، شیرین کننده های گلیسمی با سطح پایین هستند، به این معنی که آنها بر میزان قند خون کمتر تاثیر میگذراند و اگر  مقدار کمی استفاده شود، احتمال جوش زدن پوست را به حداقل می رساند. اگر از بیماری مزمن پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس رنج می برید، بهتر است از مصرف قند  همچنین قند طبیعی  کاملا اجتناب کنید. مطالعات نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام و سوکرالوز ممکن است باعث کاهش میل جنسی و افزایش سطح قند خون شوند.

لبنیات:

لبنیات عامل شایع مشکلات پوستی هستند به دلایل زیر:

  • لبنیات باعث التهابات شدید میشود: مصرف لبنیات باعث التهاب شدید و آکنه، خارش و اگزما را تشدید می کند.
  • هورمون رشد و آنتی بیوتیک ها اغلب در محصولات لبنی یافت می شود: این هورمون ها ممکن است تعادل طبیعی هورمون بدن را بهم بریزد. به طور خاص، استروژن بیش از حد (هورمون رشد زنانه) در سیستم شما عامل  آکنه  کیستک هورمونی می شود - با این حال، کمبود اسناد برای تایید ارتباط بین آکنه و استروژن وجود دارد.
  • مصرف لبنیات باعث ایجاد حساسیت میشود: برآورد شده است که 75 درصد از جمعیت جهان و 25 درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا به لاکتوز، شکر موجود در لبنیات حساسیت دارند و بیشتر آنها از این حساسیت آگاه نیستند. تکرارغذایی که نمی توانید هضم کنید می تواند به مشکلات  گوارشی منجر شود. آلرژی غذایی و حساسیت ممکن است باعث التهاب در سراسر بدن شما شود. زمانی که بدن شما التهاب را تجربه می کند، می تواند باعث ایجاد بیماری های التهابی پوست شود.

چه چیزی را جایگزین لبنیات کنیم!؟

لبنیات را با شیر مغزهای غیر شیرین مانند شیر نارگیل، شیر بادام و شیر گندم جایگزین کنید. این جایگزینهای هورمون، آنتی بیوتیک و لاکتوز هستند و کمترین تاثیر منفی روی کبد و هضم شما دارند.

سویا:

سویا به یک جایگزین وگان برای لبنیات تبدیل شده است، اما اکنون به عنوان یک حساسیت غذایی شناخته می شود، زیرا امروزه تقریبا 90 درصد از محصولات سویا در جهان به صورت ژنتیکی تولید شده اند. سویا همچنین شامل فیتواستروژن است که هورمون استروژن را در هنگام جذب در بدن تقلید می کند. همانند هورمون های رشدی که در لبنیات یافت می شود، فیتواستروژن ها می توانند تعادل هورمونی را از بین ببرند و اگر کمبود استروژن نداشته باشید، باعث ایجاد بیش از حد استروژن در بدن می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، تسلط استروژن ممکن است با آکنه کیستک هورمونی همراه باشد.

گندم:

 گفته می شود که گندم تراریخته،( همچنین به عنوان "گندم مدرن روز" شناخته میشود)- شایع ترین نوع گندم است که امروزه  مصرف میکنیم - ساختار شیمیایی متفاوت از گندم دارد که که پدربزرگ و مادربزرگشان چندین سال پیش می خوردند. این نسخه  مهندسی زنتیکی  گندم، مشکوک به بالاتر بودن میزان اسید گلوتن و فیتیک است، که باعث هضم سخت آن می شود. معرفی این گندم با افزایش حساسیت گندم و گلوتن همراه بود.یادتان باشد آرد سفید، دشمن پوست شماست.

چه چیزی را جایگزین گندم کنیم!؟

شما می توانید گندم را با دانه های گندم آزاد مانندکومات، گندم سیاه، برنج قهوه ای و کوینو (که بیشتر از یک دانه است) جایگزین کنید. این غلات کامل حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین های B هستندکه به پوست شما کمک می کند تا رطوبت را حفظ کند.

گلوتن:

گلوتن یک پروتئین است که در گندم و دیگر دانه ها ، مانند گندم آلمانی ، جو دوسر ، چاودار و جو وجود دارد. گلوتن نیز در بسیاری از غذاهای غافلگیر کننده مثل سس ها، چاشنی ها استفاده میشود که برای بسیاری از مردم هضم گلوتن به سختی صورت میگیرد. اما چطور گلوتن پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ مقدار زیادی از آن با تاثیر گلوتن روی روده شما بستگی دارد.در ابتدا  شما پروتینی دارید که توسط سیستم گوارش شما تولید میشود به نام زونولین. کار زونولین این است که اتصالات سخت بین سلول های دستگاه گوارش را تعدیل کند، که مانع عبور ذرات و پاتوژن های ناخوشایند از طریق عبور از روده می شود. قرار گرفتن در معرض گلوتن اضافی باعث جدا شدن این اتصالات میشود. 

چه چیزی را جایگزین گلوتن کنیم!؟

آرد نارگیل و آرد بادام دو گزینه ای هستند که  جایگزین آرد گندم می شوند. برنج قهوه ای، کوینو، گل کلم، ارزن نیز مواد جایگزین مناسب غلات حاوی گلوتن هستند.

گوشت فرآوری شده:

وقتی از خواب بیدار میشوید وبا ورم صورت مواجهه میشوید غذاهای که شب گذشته میل کرده اید را بررسی کنید.گوشت و نمک (پروتیین فرآوری شده و سدیم) باعث ورم پوست می شوند.

گوشتهای فرآوری شده مانند بیکن که حاوی سدیم هستند منجر به  حبس  آب میشود و می تواند باعث تورم و پف در صورت شما شود. همچنین مطالعات نشان می دهد نیترات سدیم، که به عنوان نگهدارنده به بسیاری از غذاهای فرآوری شده اضافه میشود، می تواند کلاژن و الاستین را تجزیه کند و علائم پیری زودرس را شود.

غذاهای تند:

معلوم نیست چرا، اما غذاهای تند، پوست را دچار آکنه و التهاب میکنند.

آکنه و دیگر بیماری های التهابی پوست نشانه ای از گرما بیش از حد در بدن هستند  پس در نتیجه، از خوردن غذاهای تند، که طبع گرم دارند اجتناب کنید.

کلیک: 762 بار - بروزرسانی در سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398
سحر نیک سیرت

در زمینه مراقبت از پوست فعالیت می کنم و تلاشم برای فراهم کردن اطلاعاتی به روز در رابطه با مراقبت از پوست و مو میباشد.
X

Right Click

No right click