تهران -آیت الله کاشانی- گلستان شمالی
09380273001
جوابگویی فقط در بازه 10صبح تا 18بعد از ظهر
وارد شوید
x
یا
x
x
ثبت
x

یا

بایوفیلر چیست ؟

آکنه قارچی چیست و راههای درمان آن

  چهارشنبه, 23 مرداد 1398
fungal acne fungal acne

آکنه قارچی چیست؟


آکنه قارچی بسیار به اکنه هورمونی و اکنه باکتریایی شباهت دارد اما با کمی تفاوت،در واقع در دسته آکنه شمرده نمیشود.اگرچه آکنه در اثر باکتری ایجاد می شود، آکنه های قارچی ناشی از رشد بیش از حد و غیر طبیعی در فلور پوست است. این قارچ از چربی تغذیه میکند مخصوصا چربی طبیعی پوست(سبوم)یا چربی که از روغن کرم ها یا هر چربی دیگر روی پوست قرار دارد.چربی طبیعی پوست انسان، ترکیبی از لیپیدهاست و حاوی تری‌گلیسیرید،‌ اسیدهای چرب، استرهای موم(wax esters)، استرهای sterol، کلسترول و استرهای کلسترول است. ترکیبات سبوم  پس از تجزیه تری‌گلیسیرید و استرها، به دی‌گلیسیرید، مونو‌‌گلیسیرید و اسیدهای چرب آزاد توسط این قارچ مورد استفاده قرار می گیرد.
Pityrosporum Folliculitis یا malassezia folliculitis ضایعاتی مشابه آکنه هستند که اغلب با خارش همراه‌اند و بیشتر در قسمت‌هایی که غدد سباسه فعال‌تر است(پوست چرب‌تر است)مشاهده میشود. آکنه‌های قارچی اغلب با آکنه‌های باکتریایی معمول اشتباه گرفته می‌شود.
این عفونت قارچی منجر به اختلال پوستی بنام Tinea versicolor و در دیگر موارد باعث عفونت فولیکول های مو می شود که شبیه برجستگی های آکنه های باکتریایی، مانندجوش سر سفید است.
برخلاف آکنه های باکتریایی که ممکن است انواع مختلفی از ضایعات آکنه را در کنار هم مشاهده کنید (از جمله  جوش های سرسیاه ، برخی جوش سر قرمز و برخی کیست ها) ، در آکنه های قارچی ، ظاهر جوش یکنواخت است و از یک نوع است... 


معمولا اکنه قارچی در کجا مشاهده میشود!؟

اکنه قارچی در مناطق چرب مثل پیشانی،چونه، اطراف بینی،کتف، کمر و بالای قفسه سینه دیده میشود.
این بیماری در مناطقی که آکنه های باکتریایی و درماتیت سبورئیک هستند نیز ظاهر می شود و حتی می تواند همزمان اتفاق بیفتد اگر مطمئن نیستید که وضعیت سلامتی پوستان چیست، با پزشک خود مشورت کنید یا به دنبال یک متخصص پوست باشید.

علت اکنه قارچی چیست؟

* آب و هوا:از آنجا که قارچ در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند ، آکنه های قارچی بیشتر در این نوع آب و هوا و فصول وجود دارد.  56٪ از افراد مبتلا به آکنه در فیلیپین (هوای گرم و مرطوب!)، هم آکنه معمولی باکتریایی دارند و هم آکنه های قارچی چیزی بسیار بالاتر از حد متوسط!
* آنتی بیوتیک ها: استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک های موضعی مانند کلیندامایسین یا آنتی بیوتیک های خوراکی مانند داکسی سایکلین و مینوسیکلین می تواند آکنه های قارچی را بدتر کند. با از بین بردن باکتریها (چه بد و چه خوب!) آنتی بیوتیک ها باعث می شوند قارچ های روی پوست تکثیر یابند.
* بهداشت: شروع یک برنامه جدید ورزشی ، پوشیدن لباس های ورزشی غلط ، و یا رها کردن لباس های عرقی بر روی بدن شما به مدت طولانی ، همگی می تواند منجر به آکنه های قارچی و آنچه که به عنوان فولیکولیت شناخته می شود، باشد.
* رژیم غذایی: در حالی که رژیم غذایی به طور معمول دلیل اصلی شیوع آکنه های قارچی نیست ، به محض وجود عدم تعادل در رژیم غذایی شما خود را نشان میدهد. اگر قند در رژیم زیاد باشد (تغذیه مورد علاقه قارچ!) - مطمئناً می تواند یک عامل مؤثر باشد!
در نهایت مواردی از آکنه قارچی به دلیل چاقی، بارداری، استفاده از هورمون‌های استروئیدی(استروژن، پروژسترون)، قرص‌های ضدبارداری و استرس نیز مشاهده شده است.

درمان اکنه های قارچی

آزلائیک اسید Azelaic Acid:
برای توصیه ی ازلائیک اسیدها دلایل زیادی وجود دارد:

 1. طبق نظر افرادی که استفاده کرده اند این مورد بسیار موثر و کاربردی بوده است
 2.  اسید آزلیاک ماده ای است که بر روی هر دو میکروارگانیسم های بی هوازی و هوازی واکنش میدهد. و اکنه های قارچی هوازی هستند  بدین معنا که برای رشد به اکسیژن نیاز دارد.از طرف دیگر ، آکنه (باکتریهای ایجاد آکنه) بی هوازی است ، یعنی به اکسیژن نیاز ندارد. در نتیجه ازلائیک اسیدها نسبت به هر دوی این نوع اکنه ها واکنش داده و انها را از بین میبرد.
 3. و در نهایت علت اصلی مفید بودن ازلائیک اسید در نابودی اکنه های قارچی: این است که ازلائیک اسید باعث کاهش اسیدهای چرب پوست میشود در نتیجه غذای اصلی رشد اکنه های قارچی را از بین میبرد و از رشد این قارچ ها جلوگیری میکند.

محصولات دارای  اسید آزلائیک:

 •  کرم ملازپام فرمول های اکولوژیک (20٪ آزلائیک اسید)
 • کرم بیوپلاسما GIGI (15٪ آزلائیک اسید)
 • ژل Skinoren / Finacea (20٪ آزلائیک اسید)...

البته باید توجه داشته باشید که متاسفانه محصولاتی که دارای ازلائیک هستند معمولا با ترکیباتی مانند استر ها و پلی موربات ها همراه هستند که ممکن است تاثیر اسید ازلاییک را در مقابله با اکنه های قارچی کم کند.

روغن اسید کاپریلیک ( Caprylic Acid Oil):
همانطور که قبلا هم گفته شد اکنه های قارچی از اسید های چرب با زنجیره ی کربن بالا (11-22)تغذیه میکنند. اما زنجیره ی کربن اسیدهای چرب موجود در روغن اسید کاپریلیک بین 8 و 10 است در نتیجه این روغن تشدید کننده ی اکنه های قارچی نیست بلکه  دارای قوی ترین خاصیت ضد قارچی است.

اسید دارچین (جوهر دارچین) (Cinnamic Acid):
اسید دارچین دارای خاصیت ضد قارچی در برابر اکنه های قارچی است. که از روغن دارچین و صمغ گیاه استراک و یا کره ی گوسفند بدست می اید.

عصاره ی عسل و شیره ی پروپولیس:
همه از خواص بسیارعسل اگاه هستیم  همچنین عسل خاصیت ضد میکروبی بسیار قدرتمندی در برابر عوامل بیماری زای پوستی دارد.در یک مطالعه بر روی بیماران دراماتیک سبورئیک Seborrhoeic) dermatitis) (یک نوع بیماری مزمن پوستی)از بیماران خواسته شد تا هر روز روزانه 3 ساعت مخلوط 90% عسل و 10% آب را در منطقه ی آسیب دیده بمالند. بعد از گذشت 4 هفته همه ی بیماران بهبود یافتند و برخی هم به طور کامل درمان شدند. با این حال برای جلوگیری از عود مجدد به صورت هفتگی یک مرتبه این عمل تکرار شود. علاوه بر عسل میتوانید از محصولات طبیعی با عصاره ی عسل و موم عسل هم استفاده کنید.در رابطه با موم هم مطالعات اخیر حاکی از خاصیت ضد میکروبی این ماده است.
توجه(خاصیت موم نسبت به موقعیت جغرافیایی گیاه و نوع زنبور ها متفاوت است)

محصولات با عسل /موم:

Image result for BENTON Snail Bee High Content EssenceImage result for cosrx propolis light ampouleRelated image

 

پروبیوتیک:
تحقیقات نشان میدهد که مکمل Lactobacillus Paracasei ST11 باعث کاهش اکنه های قارچی میشود.

پروپیلن گلیکول:
3 مطالعه نشان داده اند که پروپیلن گلیکول دارای اثرات درمانی در بر علیه اکنه های قارچی است.

اسید سالیسیلیک (BHA):
اسید سالیسیلیک کراتولیتیک است و خاصیت ضد التهابی ، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد.اسید سالیسیلیک یک  هیدروکسی اسید محلول در روغن است  با قابلیت حل کردن تمام مواد مسدود کننده ی منافذ.این هیدروکسی اسید برخلاف اسید گلیکولیک ، باعث ایجاد حساسیت در برابر آفتاب نمی شود.
Related image

گوگرد:
گوگرد یک کراتولیتیک است که وقتی به پوست وارد میشود اسید پنتاتیونیک تولید میکند که برای این قارچ ها سمی است و میتوتند اکنه های قارچی را مستقیما درمان کند.ازگوگرد در درمان اکنه , شوره سر , اگزما, زخم , زیگیل, فولیکولیت , درماتیت سبوره ای و ... استفاده میشود. توجه داشته باشید که تمام این بیماری ها عامل قارچی دارندو اینکه گوگرد از زمان سقراط در درمان بیماری های پوستی کاربرد دارد.

محصولات گوگردی:

 • پماد Durvet Nu-Stock (دارای 71٪ گوگرد).
 • پماد گوگرد د لاکروز 10٪ گوگرد (فقط باید 10 تا 30 دقیقه روی پوست بماند!.)
 • Kala Health MSM Gel

قرار گرفتن در معرض آفتاب:
ضد آفتاب مهم است  اما ویتامین D که با در معرض افتاب قرار گرفتن دریافت میکنید برای سلامتی شما لازم و مفید است.متوسط دریافت روزانه ی نور خورشید : حدود 15 دقیقه در روز ب UV 3 یا بیشتر است.قرار گرفتن زیر نور افتاب به میزان کافی سبب بهبود  روزاسه ، اگزما ، آکنه و درماتیت سبورئیک می شود.علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اشعه ی  ماوراء بنفش خورشید مانع از رشد مالازیا می شود.

روغن درخت چای:
طبق مطالعات روغن درخت چای  دارای خواص ضد میکروبی قوی در برابر اکنه های قارچی از جمله M. furfur است.بسته به نوع قارچ ، غلظت مهاری آن از 12/0٪ 1/0٪ متغیر است.

 

مواردی که در صورت ابتلا به اکنه های قارچی باید از انها پرهیز کرد:

اسید های چرب:
همونطور که قبلا هم مطرح شد اکنه های قارچی از اسید های چرب تغذیه میکنند.این به این معناست که بیش از 95% از محصولات مراقبت از پوست به علت دارا بودن اسیدهای چرب در ترکیبات اکنه های قارچی را تشدید می کنند توجه داشته باشید که روغن ها و معمولا تیریگلیسیرید ها نیز حاوی اسید های چرب هستند.مالاسزیا (قارچ ها) به طور طبیعی دارای انزیم هایی مانند لیپاز وفسفولیپاز هستند که به وسیله ی این انزیم ها میتوانند به راحتی تریگلیسیرید هارا به اسید های چرب کوچک ترهیدرولیز کنند.به عبارت دیگر این قارچ ها با تجزیه چربی هامیتوانند از اسید های چرب انها تغذیه کنند.برهمین اساس کسانی که به اکنه های قارچی مبتلا هستند باید از بیشتر روغن ها پرهیز کنند. 

در اینجا لیستی از اسید های چرب را که در لوازم مراقبت از پوست به کار میروند و برای بیماری اکنه های قارچی مضرر هستند را در اختیارتان قرار میدهیم  

 • Undecylenic Acid (C11)
 • Lauric / Dodecanoic (C12)
 • Tridecylic (C13)
 • Myristic / Tetradecanoic (C14)
 • Pentadecanoic (C15)
 • Palmitic / Hexadecanoic (C16)
 • Palmitoleic / Hexadecenoic (C16:1)
 • Margaric (C17)
 • Stearic / Octadecanoic (C18)
 • Oleic / Octadecenoic (C18:1)
 • Linoleic (C18:2)
 • α-Linolenic (C18:3)
 • Nonadecylic (C19)
 • Arachidic / Eicosanoic (C20)
 • Heneicosylic (C21)
 • Behenic / Docosanoic (C22)
 • Tricosylic (C23)
 • Lignoceric / Tetracosanoic (C24)

در صورت موجود بودن چنین اسیدهای چربی با زنجیره ی کربن در ترکیبات  لوازم و محلول ها و کرم های مراقبت از پوست خود اطلاع پیدا کردید از مصرف انها پرهیز کنید.البته طول زمان رشد اکنه های قارچی و میزان تغذیه ی انها از اسید های چرب بر اساس انواع ان  متفاوت است.  به همین علت ممکن است در ابتدای استفاده از محصولات مراقبت از پوست اکنه های قارچی ایجاد نشوند اما بعد از گذشت چند هفته میبینید که همه چیز تغییر کرده و دچار اکنه ی قارچی  شده اید

استر ها:
علاوه بر اسید های چرب استر ها نیز موجب سبب ایجاد اکنه های قارچی میشوند.استرهای موجود در پوست و محصولات مراقبت از پوست  ترکیب یک اسیدچرب و یک الکل یا گلیسرول هستند . و بسته به نوع اسید چرب و الکل موجود در استرها اکنه های قارچی میتوانند رشد کنند.

همانطور که در ابتدا هم توضیح داده شد قارچ ها از اسید چرب هایی با زنجیره ی کربن تغذیه میکنند در نتیجه در صورت وجود استر در محیط قارچ ان استر را برای تغذیه از اسید چرب تجزیه میکند و بسته به نوع اسید چرب تشکیل دهنده ی استر قارچ از ان تغذیه خواهد کرد.

در نتیجه در صورت ابتلا به اکنه های قارچی از تمام استر ها اجتناب کنید به جز استرهایی که دارای اسید چرب  capric یا caprylic هستند.

الکل های چرب:
گرچه در رابطه با تاثیر الکل های چربی بر اکنه های قارچی شبهاتی وجود دارد اما در اینجا برخی از الکل های چرب را نام میبریم

 •  Lanette E = سدیم سیتار سولفات
 •  Lanette N = الکل الکل و سیتار سولفات سدیم
 •  Brij 721 = Steareth-21 (یعنی پلی اتیلن گلیکول پلیمر و استیلل الکل)
 •  Cremophor A 25 = Ceteareth-25

مخمرها
مخمر ها بخصوص galactomyces به طور دقیق تر قارچ ها  فعالیت گیرنده آریل هیدروکربن آریل (AhR) را افزایش می دهد ، که به بیماری های مختلف پوستی مرتبط میشود. ومخمر گالاکتومیس است که سبب افزایش AhR میشود.

فیتوسفینگوزین
فیتوسفینوزین یک نوع لیپید است که در قارچ ها ، گیاهان و حیوانات به وفور دیده می شود. در انسان ، فیتوسفینگوزین به طور طبیعی در داخل لایه آئینه (بیرونی ترین لایه پوست) یافت می شود ، که در هر دو شکل آزاد و همچنین به عنوان متابولیت سرامیدها وجود دارد..همچنین فیتوسفینگوزین به دلیل توانایی در تقویت عملکرد طبیعی پوست به محصولاتی مانند مرطوب کننده و ضد پیری اضافه شده است.در رابطه با فیتوسفینوزین مقدار این ماده است که اهمیت دارد به طوری که فیتوسفینوزین ها قادر به مهار اکنه های قارچی در غلظت های بالا بود ، اما به دلایلی عجیب و غریب منجر به رشد قابل توجه در مقادیر کمی می شود.

 

 

کلیک: 2273 بار - بروزرسانی در پنج شنبه, 24 مرداد 1398
سحر نیک سیرت

در زمینه مراقبت از پوست فعالیت می کنم و تلاشم برای فراهم کردن اطلاعاتی به روز در رابطه با مراقبت از پوست و مو میباشد.

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

دیدگاه (1)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام وقتتون بخیر
galactomyces گالاکتور مایسز فرقش با ساکارومایسس چیه و در چه مموادی وجود داره؟
مخمرهای نان همون گالاکتومایسز هستند؟

محصولات ویژه