تهران -آیت الله کاشانی- گلستان شمالی
09380273001
جوابگویی فقط در بازه 10صبح تا 18بعد از ظهر
وارد شوید
x
یا
x
x
ثبت
x

یا

بایوفیلر چیست ؟

انواع خال و درمان آن

  شنبه, 02 شهریور 1398
Types of skin moles and how to treat it Types of skin moles and how to treat it violetskincare

خال چیست؟

خال در نتیجه تجمع بیش از حد ملانوسیت ها ،( سلول های پوستی تولید رنگدانه) ایجاد می شوند. بسته به میزان رنگدانه ای که تولید می شود ، می توانند هر رنگ قهوه ای تیره یا روشن ، زرد یا صورتی باشند. آنها ممکن است مانند زگیل صاف یا ضخیم باشند و برخی ممکن است حتی مو هم داشته باشند که باعث عدم جذابیت آنها می شود.
خالها از قرار گرفتن در معرض آفتاب (اشعه ماوراء بنفش) روی پوست ما ظاهر می شوند ، یا ما با آنها متولد می شویم. اگرچه تعداد خال ها در افراد مختلف متفاوت است ، اما افراد دارای پوست روشن به دلیل مقادیر کمتری ملانین در پوست خود ، معمولاً دارای مولهای بیشتری هستند. متوسط تعداد خال برای بزرگسالان بین 10 تا 40 سال است. خال حتی می تواند با تغییرات هورمونی مانند بارداری یا بلوغ بیاید و برود. با این حال ، ما باید بررسی های پوستی خود را به طور مرتب انجام دهیم (توصیه می شود ماهانه ، به خصوص سابقه خانوادگی سرطان پوست ، یا حداقل هر سه ماه یکبار وجود دارد) تا بررسی کنیم که آیا آنها تغییر کرده اند یا خیر.
اکثر خالها بی ضرر هستند و نگران کننده نیستند. نیازی به حذف خال نیست مگر اینکه شما با آن راحت نیستید. اما خالهایی که در حال تغییر هستند باید به آنها توجه شود هرگونه تفاوت در رنگ ، اندازه و شکل یک خال می تواند علامتی هشدار دهنده برای سرطان پوست باشد. برای معاینه به متخصص پوست مراجعه کنید.

انواع خال:

خال های معمولی:

یک خال معمولی معمولاً حدوداً 5-6 میلی متر بزرگ است ، دارای لبه های مشخص ، سطح صاف و گنبدی مانند و رنگدانه است. خال های معمولی در پوست به طور منظم در معرض آفتاب یافت می شوند و به طور بالقوه اما به ندرت می توانند به سرطان پوست تبدیل شوند.

Related image

خال های غیر معمولی:

خالهای آتیپیک یا همان دیس پلاستیک ، خالهایی هستند که علائم نامنظم دارند. آنها معمولاً دارای مرزهای فازی یا مبهم هستند ، از نظر رنگی متفاوت هستند ، از بیشتر خال ها بزرگتر هستند ، و هر دو مؤلفه مسطح و بلند دارند. در حالی که nevi dysplastic بسیاری از علائم مشابه خالهای  پیش سرطانی یا سرطانی را به اشتراک می گذارد ، اکثر بیماران دیسپلاستیک خوش خیم هستند. با این حال ، فردی که دارای بسیاری از بیماریهای دیسپلاستیکی است ، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. خودآزمایی منظم برای تشخیص تغییرات در این نوع خال ها مهم است.

Related image

انواع خال بر حسب زمان

خال های مادرزادی:

خال مادرزادی ، که به عنوان nevi مادرزادی نیز شناخته می شود ، خال هایی است که در بدو تولد یا در سال اول زندگی کودک ظاهر می شوند. آنها در اثر سلولهای ملانوسیت در درم (لایه میانی پوست) ، اپیدرم (لایه بیرونی پوست) یا هر دو ایجاد می شوند. این نوع خال ها می توانند از نظر اندازه متغیر باشند و گاهی به آنها علامت تولد گفته می شود. خال مادرزادی در معرض خطر ابتلا به ملانوم بعد از تولد است و باید هنگام ورود به بزرگسالی و بزرگسالی کنترل شود.

خال های اکتسابی:

خال های اکتسابی خال هایی هستند که در دوران کودکی و بزرگسالی ظاهر می شوند. بسیاری از این خال ها خوش خیم هستند و خطری ندارند ، اگرچه گاهی با افزایش سن می توانند به خال های سرطانی تبدیل شوند. این نوع خال معمولی است و معمولاً قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث ایجاد آن می شود.

انواع خال بر اساس مکان

خال ملانوسیتی اتصالی:

ملانوسیتیک اتصالی خالهایی هستند که از تجمع ملانوسیتها در درم و اپیدرم ایجاد می شوند. این خال ها به طور معمول کمی با مرزهای منظم و رنگدانه تیره مطرح می شوند ، اگرچه می توانند رنگ آن از برنزه تا قهوه ای تیره باشد. معمولاً افراد این خالها را بین كودكی و بزرگسالی به دست می آورند ، زیرا هرچه بزرگتر می شویم ، معمول است كه ملانوسیت ها به لایه های عمیق تر پوست مهاجرت كنند.

خال داخل پوستی:

خال های رنگی پوست هستند که غالباً با پوست اطراف شما مخلوط می شوند. رنگدانه آنها به اندازه ملانوسیتیک تیره نیست زیرا در درم یا لایه میانی پوست شما قرار دارند. این خالها معمولاً در اواخر کودکی یا در تمام دوران بزرگسالی شکل می گیرند و بسیار رایج و معمولاً خوش خیم هستند.

خال ترکیبی:

با وجود سلولهای ملانوسیت واقع در محل اتصال درم و درم-اپیدرم ، علائم خال ترکیبی و همرادی و داخلی وجود دارد. این خال ها معمولاً دارای یک منطقه بزرگ شده مرکزی با مناطق صاف در اطراف لبه ها هستند. آنها معمولاً مرزهای مشخص و حتی رنگدانه ای دارند.

آیا روشهای موثری برای از بین بردن خال در خانه وجود دارد؟

ممکن است شما به دلیل راحتی و هزینه وسوسه شوید که خال های خود را در خانه حذف کنید. قبل از اینکه سعی کنید خالهای  خود را با قیچی بریزید و یا کرم حذف خال را استفاده کنید ، در ادامه خطرات ناشی از آن را بخوانید.

تعدادی از وب سایت ها نکات مربوط به "انجام این کار" را برای از بین بردن خال در خانه ارائه می دهند. این روش ها اثبات نشده است ، و برخی ممکن است خطرناک باشند. قبل از هرگونه روش درمانی خانگی برای از بین بردن خال باید با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

برخی از این روشهای تأیید نشده شامل موارد زیر است:

سوزاندن خال را با سرکه سیب

زدن  سیر به خال تا آن را بسوزانید

برای از بین بردن سلولهای داخل ، ید را به خال بزنید

قطع کردن خال با قیچی یا تیغ تیز

سایر داروهای خانگی که ادعای حذف خال را دارند عبارتند از:

مخلوطی از جوش شیرین و روغن کرچک

پوست موز

روغن صابون

روغن درخت چای

آب اکسیژنه

آلوئه ورا

روغن بذر کتان

داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین نیز کرم های حذف مول را به فروش می رسانند. این محصولات ادعا می کنند که طی یک روز پس از استفاده از کرم ، یک زخم تشکیل می شود. وقتی زخم از بین می رود ، خال با آن از بین می رود.

چند منبع مطالعات معتبر در مورد عوارض جانبی کرم های حذف خال موجود در داروخانه ها و فروشگاه های آنلاین گزارش کرده اند. این کرم ها می توانند باعث ایجاد جای زخم های بد در ناحیه خال شوند.

از بین بردن خالها با قطع کردن آنها با یک چیز تیز مانند قیچی یا تیغ نیز خطراتی را به همراه دارد. قطع هر نوع رشد خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد ، به خصوص اگر ابزاری که استفاده می کنید به طور صحیح ضد عفونی نشده باشد. شما همچنین می توانید جای زخم دائمی را که در آن زمان خال وجود داشت ، ایجاد کنید.

یکی دیگر از خطرهای برداشتن خال شما این است که نمی توانید بگویید که نوع خال چیست سرطانی است یا خیر. خال ممکن است ملانوم باشد. اگر متخصص پوست و مو آزمایش کند و سرطانی باشد ، می تواند در بدن شما گسترش یابد و تهدید کننده زندگی شود.

اگر می خواهید از خال بر روی بدن خود خلاص شوید ، در این صورت لازم است که متخصص پوست شما را بررسی کند تا خال را از نظر شکل ، رنگ و اندازه آن معاینه کند. پس از انجام این کار ، شما و متخصص پوست می توانید تشخیص دهید که کدام روش درمانی برای از بین بردن مناسب است.

روش های از بین بردن خال:

متخصصان پوست از سه  روش ایمن و مؤثر برای از بین بردن خال استفاده می کنند.

 1. برش عمیق

متخصص پوست و مو از بی حسی موضعی مانند نووکائین برای بی حس کردن ناحیه و یک تیغ جراحی برای بریدن خال استفاده می کند. تقسیم Malleolar نیاز به یک برش عمیق و گسترده ای  دارد که اطمینان حاصل شود پوست و بافت سرطانی به طور کامل حذف می شود. در این حالت ، بخیه زدن  یا سوزاندن ممکن است برای محدود کردن آسیب و بهبودی لازم باشد.

 1. حذف با تراشیدن

با تراشیدن ، پزشک ناحیه اطراف خال  را بی حس می کند و از تیغ برای اصلاح کردن خال استفاده می کند. با این روش به بستن یا بخیه نیازی نخواهید داشت.با هر روش ، پزشک خال شما را از نظر سرطان آزمایش می کند.

 1. جراحی با لیزر

در عمل جراحی برداشتن خال با لیزر ، از پرتویی نور لیزر برای گرم کردن سلول یا بافت به منظور ایجاد اختلال در سلول های بافتی و شکستن آنها استفاده می شود.  رگ های خونی توسط پرتو لیزر بسته می شوند. سلول های شکسته با بهبود محل خال جذب بدن می شوند.

 1. سرما درمانی(Cryosurgery)

خال هایی که غیر سرطانی هستند و در لایه های عمیق تر پوست رشد نمی کنند می توانند با استفاده از نیتروژن مایع منجمد شوند. این نوع از درمان خال های پوستی ممکن است یک تاول کوچک روی پوست بگذارد اما یک روش سرپایی نسبتاً ساده است.

جلوگیری از زخم پس از برداشتن خال

نکته تاسف آور در مورد حذف خال این است که در اکثر موارد ، جای زخم پس از برداشتن خال باقی می ماند. با این حال ، این نکات به شما کمک می کند تا بعد از برداشتن خال از پوست خود مراقبت کنید و به شما در جلوگیری از بروز این اتفاق کمک می کند.

 1. اگر بخیه هایی در اطراف منطقه وجود دارد ، باید مطمئن شوید که تا زمانی که تمام بخیه ها برداشته نشوند شما آن منطقه را تمیز نگه دارید و از ورود باکتری ها جلوگیری کنید.
 2. شما باید پوست خود را مرطوب کنید. جای زخم به احتمال زیاد روی پوستهای خشک ظاهر می شود. بنابراین ، برای مرطوب نگه داشتن پوست ، باید روزانه آن ناحیه را مرطوب کنید.
 3. همچنین باید از کرم درمانی زخم استفاده کنید میتوانید این دارو را در داروخانه پیدا کنید. این کرم های درمانی از مواد طبیعی برای جلوگیری از زخم ها استفاده می کنند. این کرم باید بین دو یا سه بار در روز به مدت 10 تا 12 هفته روی ناحیه آسیب دیده اعمال شود.
 4. همچنین باید روزانه ماساژ داده شود تا گردش خون در آنجا بیشتر شود. اینها در تقویت پوست شما در برابر زخمهای احتمالی مهم هستند. حداقل روزانه دو دقیقه ناحیه را محکم ماساژ دهید.
 5. اگر در آفتاب بیرون می روید ، باید از ضد آفتاب استفاده کنید. پرتوهای خورشید مطمئناً می تواند به پوست شما آسیب برساند و باعث بدتر شدن آن شود. با این کار از ترمیم مناسب پوست شما جلوگیری می شود و به همین ترتیب جای زخم بسیار بیشتر می شود. حتما از ضد آفتاب بدون توجه به آب و هوا استفاده کنید.
 6. مقداری کپسول ویتامین E دریافت کنید ، آنها را خیس کنید و سپس محتویات را در ناحیه آسیب دیده پخش کنید. هنگامی که ویتامین E بر روی قسمت خاصی از پوست اعمال می شود ، آن را تغذیه می کند و به روند بهبود کمک می کند. با تقویت پوست خود به این روش ، خیلی بیشتر از اسکارها جلوگیری می کنید.
کلیک: 1321 بار - بروزرسانی در شنبه, 02 شهریور 1398
سحر نیک سیرت

در زمینه مراقبت از پوست فعالیت می کنم و تلاشم برای فراهم کردن اطلاعاتی به روز در رابطه با مراقبت از پوست و مو میباشد.

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

دیدگاه (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

محصولات ویژه