تهران -آیت الله کاشانی- گلستان شمالی
09380273001
جوابگویی فقط در بازه 10صبح تا 18بعد از ظهر
وارد شوید
x
یا
x
x
ثبت
x

یا

برترین برندهای مراقبت از پوست ساخت چین

همه چیز در مورد پسوریازیس

  چهارشنبه, 17 مهر 1398

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که باعث رشد سریع سلولهای پوستی می شود. این سلول ها باعث ایجاد پوسته پوسته شدن در سطح پوست می شوند.التهاب و قرمزی در این بیماری بسیار رایج است. لکه های پسوریاتیک معمولی به رنگ سفید و نقره ای است و لکه های ضخیم و قرمز ایجاد می کندکه در بعضی اوقات ، این لکه ها شکسته و خونریزی می کنند.

پسوریازیس در نتیجه فرایند تولید سریع پوست است. به طور معمول ، سلولهای پوستی در اعماق پوست رشد می کنند و به آرامی به سطح می رسند. سرانجام ، آنها میمیرند. چرخه زندگی معمولی یک سلول پوست یک ماه است.اما در مبتلایان به پسوریازیس ، این روند تولید ممکن است تنها در طی چند روز اتفاق بیفتد. به همین دلیل سلولهای پوستی وقت ندارند که از بین بروند. این تولید بیش از حد سریع منجر به ایجاد سلولهای پوستی می شود.
Image result for psoriasis

چگونگی ابتلا به پسوریازیس ؟

در حالی که دانشمندان نمی دانند چه چیزی باعث پسوریازیس می شود ، ما می دانیم که سیستم ایمنی بدن و ژنتیک نقش عمده ای در پیشرفت آن دارند. معمولاً چیزی باعث شعله ور شدن پسوریازیس می شود. سلول های پوستی در مبتلایان به پسوریازیس به سرعت غیر طبیعی رشد می کنند که این امر باعث ایجاد ضایعات پسوریازیس می شود.

زن و مرد با سرعت برابر دچار پسوریازیس می شوند. پسوریازیس همچنین در همه گروه های نژادی رخ می دهد اما با نرخ های مختلف. در حدود 1.9 درصد از آمریکایی - آفریقایی ها ، در مقایسه با 3.6 درصد از قفقازی ها ، پسوریازیس دارند. طبق مطالعات فعلی ، بیش از 8 میلیون آمریکایی مبتلا به پسوریازیس هستند.

پسوریازیس اغلب در سنین 15 تا 35 سالگی ایجاد می شود ، اما می تواند در هر سنی بروز کند. حدود 10 تا 15 درصد از مبتلایان به پسوریازیس آن را قبل از 10 سالگی دریافت می کنند. بعضی از نوزادان مبتلا به پسوریازیس هستند ، اگرچه این مورد نادر تلقی می شود.
پسوریازیس مسری نیست. این چیزی نیست که شما بتوانید آن را "منتقل کنید" یا اینکه از دیگران بگیرند. ضایعات پسوریازیس عفونی نیست.

 

پسوریازیس چگونه تشخیص داده می شود؟

ابزار خاصی برای تشخیص پسوریازیس وجود ندارد. متخصص پوست معمولاً با آزمایش خون و معاینه پوست آسیب دیده تشخیص می دهد که آیا پسوریازیس است یا خیر.

پزشک شما ممکن است یک تکه از پوست آسیب دیده (بیوپسی) گرفته و آن را در زیر میکروسکوپ معاینه کند. هنگام بیوپسی ، پوست پسوریازیس در مقایسه با پوست با اگزما ضخیم تر و ملتهب می شود.

پزشک شما همچنین در مورد تاریخچه بیماری  خانواده شما تحقیق میکند. به گفته پزشک متخصص پوست و مو ، دکتر پاول یاموچی در انستیتوی پوست و مراقبت از پوست در سانتا مونیکا ، حدود یک سوم از مبتلایان به پسوریازیس در خانواده خود عضوی با این بیماری دارند.

 

پسوریازیس کجا ظاهر می شود؟

پسوریازیس می تواند در هر نقطه ظاهر شود - روی پلک ، گوش ، دهان و لب ، چین های پوستی ، دست و پا و ناخن. پوست هر مکان متفاوت است و به درمان های مختلفی احتیاج دارد.

نور درمانی یا درمانهای موضعی اغلب در مواردی که پسوریازیس به قسمت خاصی از بدن محدود می شود ، استفاده می شود. با این حال ، پزشکان ممکن است داروهای خوراکی یا تزریقی را تجویز کنند اگر پسوریازیس گسترده باشد یا به شدت بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. بدون توجه به محل پسوریازیس ، درمانهای مؤثر در دسترس است.

 body default  

پوست سر
پسوریازیس پوست سر می تواند بسیار خفیف و دارای مقیاس کوچک و ریز باشد. همچنین با پلاک های ضخیم و پوسته پوسته که کل پوست سر را پوشانده است ، می تواند بسیار شدید باشد. پسوریازیس می تواند فراتر از موی سر را بر روی پیشانی ، پشت گردن و اطراف گوش گسترش دهد.

صورت
پسوریازیس صورت بیشتر در ابرو ، پوست بین بینی و لب فوقانی ، پیشانی فوقانی و خط مو تأثیر می گذارد. پسوریازیس روی و اطراف صورت باید با دقت درمان شود زیرا پوست در اینجا حساس است.

دست ، پا و ناخن
تشدید ناگهانی پسوریازیس روی دست و پا را سریع و با دقت درمان کنید. در برخی موارد با ترک خوردگی ، تاول و تورم همراه است. تغییرات ناخن تا 50 درصد از مبتلایان به پسوریازیس و حداقل 80 درصد از مبتلایان به آرتریت پسوریازیس رخ می دهند.

پسوریازیس تناسلی
شایع ترین نوع پسوریازیس در ناحیه تناسلی پسوریازیس معکوس است ، اما اشکال دیگر پسوریازیس در دستگاه تناسلی به ویژه در مردان می تواند ظاهر شود. پسوریازیس دستگاه تناسلی نیاز به درمان و مراقبت دقیق دارد.

چین پوست
پسوریازیس معکوس ممکن است در چین های پوستی مانند زیر بغل و زیر سینه ها ایجاد شود. این نوع پسوریازیس اغلب با مالیدن و عرق کردن تحریک می شود.

 

شدت پسوریازیس من چقدر است؟

پسوریازیس می تواند خفیف ، متوسط یا شدید باشد. گزینه های درمانی شما بستگی به پسوریازیس شما دارد. شدت آن بستگی به این دارد که چه مقدار از بدن شما درگیر پسوریازیس است. کل دست (کف دست ، انگشتان و انگشت شست) برابر است با حدود 1 درصد از سطح بدن شما.
با این حال ، شدت پسوریازیس نیز با چگونگی تأثیر پسوریازیس بر کیفیت زندگی فرد اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، پسوریازیس می تواند تأثیر جدی در فعالیت های روزانه فرد داشته باشد حتی اگر منطقه ناچیزی را شامل شود ، مانند کف دست ها یا کف پا.


body mildخفیف
پسوریازیس خفیف کمتر از 3 درصد بدن را در بر می گیرد.
 body moderate

متوسط
پسوریازیس متوسط بین 3 تا 10 درصد بدن را پوشانده است.

 body severe

شدید
اگر پسوریازیس بیش از 10 درصد بدن شما را پوشانده باشد ، شدید است.

 

انواع مختلف پسوریازیس:

پنج نوع پسوریازیس وجود دارد:

 • پسوریازیس پلاک
  شایع ترین نوع پسوریازیس است.آکادمی پوست و مو آمریکا (AAD) تخمین می زند که حدود 80 درصد از مبتلایان به این بیماری دارای پسوریازیس پلاک هستند. که باعث ایجاد لکه های قرمز و ملتهب در قسمت هایی از پوست را پوشانده است می شود این تکه ها اغلب با لکه های سفید یا نقره ای یا پلاک پوشیده شده اند. این پلاک ها معمولاً در آرنج ، زانو و پوست سر مشاهده می شود.
 • پسوریازیس گوتاته
  در کودکی شایع است. این نوع پسوریازیس باعث ایجاد لکه های کوچک صورتی می شود. شایع ترین مناطق پسوریازیس گوتاته شامل تنه ، بازوها و پاها است. این لکه ها به ندرت ضخیم یا مانند پسوریازیس پلاک بزرگ میشوند.
 • پسوریازیس استخوانی
   در بزرگسالان بیشتر دیده می شود. باعث ایجاد تاول های سفید ، پر از چرک و مناطق وسیعی از پوست قرمز و ملتهب می شود. پسوریازیس استخوانی به طور معمول در نواحی کوچکتر بدن مانند دست یا پاها موضعی است ، اما می تواند گسترده باشد.
 • پسوریازیس معکوس
   باعث میشود نواحی روشن پوست قرمز ، براق و ملتهب دیده شود. تکه های پسوریازیس معکوس در زیر بغل یا سینه ها ، در کشاله ران یا اطراف پوست صورت یا دستگاه تناسلی ایجاد می شود.
 • پسوریازیس اریترودرم
  یک نوع شدید و بسیار نادر از پسوریازیس است.این فرم اغلب بخش های بزرگی از بدن را به طور هم زمان می پوشاند. پوست تقریباً آفتاب زده می شود.. عجیب نیست که فرد مبتلا به این نوع پسوریازیس دچار تب شود یا بسیار بیمار شود.
  این نوع می تواند زندگی فرد را تهدید کند ، بنابراین افراد باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.
  5

آیا امکان دارد من  به آرتریت پسوریاتیک مبتلا می شوم؟

آرتریت پسوریاتیک یک بیماری مزمن و التهابی مفاصل و مکانهایی است که تاندون ها و لیگامان ها به استخوان متصل می شوند. سیستم ایمنی بدن التهابی ایجاد می کند که می تواند منجر به تورم ، درد ، خستگی و سفتی در مفاصل شود.
حدود 11 درصد از مبتلایان به پسوریازیس مبتلا به آرتریت پسوریازیس هستند. با این حال ، تقریباً 30 درصد از مبتلایان به پسوریازیس سرانجام دچار آرتریت پسوریاتیک می شوند.
آرتریت پسوریاتیک اغلب ممکن است تشخیص داده نشود ، خصوصاً در اشکال ملایم آن. با این حال ، مهم است که در مراحل اولیه آرتروز پسوریاتیک درمان شود تا از آسیب دائمی مفاصل جلوگیری شود.

پسوریازیس در کودکان

همه ساله تقریباً 20،000 کودک زیر 10 سال مبتلا به پسوریازیس تشخیص داده می شوند. گاهی اوقات به اشتباه تشخیص داده می شود زیرا با سایر بیماری های پوستی اشتباه گرفته می شود. علائم آن شامل گودی و تغییر رنگ ناخن ها ، پوسته پوسته شدن شدید پوست سر ، درماتیت پوشک یا پلاک هایی شبیه به پسوریازیس بزرگسالان در تنه و اندام ها است. پسوریازیس در نوزادان شایع نیست ، اما اتفاق می افتد. فقط با بررسی دقیق می توان تشخیص داد که شیرخوار مبتلا به این بیماری است یا خیر.

اگر یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشد ، حدود 10 درصد احتمال اینکه کودک به آن مبتلا شود ، وجود دارد. اگر پدر و مادر هر دو مبتلا به پسوریازیس باشند ، شانس تا 50 درصد افزایش می یابد. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که چه کسی مبتلا پسوریازیس میشود. دانشمندان اکنون بر این باورند که حداقل 10 درصد از جمعیت عمومی یک یا چند ژن را که مستعد ابتلا به پسوریازیس هستند ایجاد می کنند. با این حال ، فقط 2 تا 3 درصد از جمعیت این بیماری را توسعه می دهند.

برخی از جوانان از ابتلا به پسوریازیس به دنبال عفونت ، به خصوص گلو شکم ، گزارش می کنند. یک سوم تا نیمی از کل افراد جوان مبتلا به پسوریازیس ممکن است دو تا شش هفته بعد از گوش درد ، گلودرد ، استرس ، برونشیت ، لوزه یا عفونت تنفسی دچار تشدید شوند. مناطقی از پوست که زخمی شده یا آسیب دیده اند گاهی اوقات محل پسوریازیس هستند ،که به عنوان پدیده "”Koebner کوبنر شناخته می شوند. اما ، هر کسی که پسوریازیس دارد ، لزوما درگیر این پدیده نمی شود.

گزینه های درمانی پسوریازیس

پسوریازیس درمانی ندارد. هدف از این درمان ، کاهش التهاب و مقیاس ، کند شدن رشد سلول های پوستی و از بین بردن پلاک ها است. درمان پسوریازیس در سه دسته قرار می گیرد:

 • درمانهای موضعی

  کرم ها و پمادهایی که به طور مستقیم روی پوست اعمال می شود می تواند برای کاهش پسوریازیس خفیف تا متوسط مفید باشد.
  درمانهای پسوریازیس موضعی شامل موارد زیر است:
  کورتیکواستروئیدهای موضعی
  شبکیه موضعی
  آنترالین
  آنالوگ های ویتامین D
  اسید سالیسیلیک
  مرطوب کننده

 • داروهای سیستمیک

  ممکن است افرادی که پسوریازیس متوسط تا شدید دارند ، و کسانی که به خوبی به سایر انواع درمان پاسخ نداده اند ، ممکن است نیاز به استفاده از داروهای خوراکی یا تزریقی داشته باشند. بسیاری از این داروها عوارض جانبی شدیدی دارند. پزشکان معمولاً آنها را برای مدت زمان کوتاه تجویز می کنند.
  این داروها عبارتند از:
  متوترکسات
  سیکلوسپورین (Sandimmune)
  داروهای بیولوژیکی
  رتینوئیدها

 • نور درمانی

  نور درمانی (که به آن نیز فتوتراپی گفته می شود) شامل قرار گرفتن در معرض نور کنترل شده ماوراء بنفش طبیعی یا مصنوعی است. این کار به تنهایی یا همراه با سایر داروها قابل انجام است. نور درمانی التهاب را کاهش می دهد و پاسخ ایمنی را که باعث علائم پسوریازیس می شود ، کند می کند.
  روشهای درمانی سبک شامل موارد زیر است:
  فتوتراپی UVB
  درمان باریک UVB
  psoralen به علاوه درمان با اشعه ماوراء بنفش (A (PUVA
  لیزر درمانی اگزیمر

  ترجمه شده از سایت مرکز مطالعات پسوریازیس آمریکا


کلیک: 852 بار - بروزرسانی در چهارشنبه, 17 مهر 1398
سحر نیک سیرت

در زمینه مراقبت از پوست فعالیت می کنم و تلاشم برای فراهم کردن اطلاعاتی به روز در رابطه با مراقبت از پوست و مو میباشد.

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

دیدگاه (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

محصولات ویژه